2009. július 31., péntek

Az Egri Babahordozóklub

Az Egri Babahordozó Klub célja, hogy az anyukákkal megismertessük a hordozóeszközöket, és támogatást kapjanak azok használatához.

Önsegítő csoportként, cégektől, márkáktól, és reklámoktól mentesen működik. A klubfoglalkozások ingyenesek, a klub rendezvényein való részvétel semmilyen anyagi kötelezettséggel nem jár. A klubnak bárki tagja lehet, mindenkit szívesen látunk.

A klubfoglalkozások egész évben folyamatosan, havi egy alkalommal, az egri belvárosi családsegítő intézetben, minden hónap 4. szerdáján 10.00-tól vannak.

A klub célja , hogy csatlakozzunk a Nemzetközi Babahordozós Héthez (2009. szeptember 21-28), melynek már voltak Egerben a tavalyi évben is rendezvényei (hordozós séta a Dobó térről, a Bazilika lépcsőin át, a Hordozós fotókiállítás megnyitójára), melyekről főoldalon a Heves Megyei Hírlap is beszámolt.

A klub megismerésre, kipróbálásra biztosít hordozókendőt, babaerszényt, mei-tai-t, és scc-t, bemutatónak vázas háti hordozót. Ezek egy hónapos időtartamra ingyenesen kölcsönözhetőek.

A klubfoglakozáson az anyukák (apukák) segítséget kapnak abban, hogy miként használják meglévő hordozóikat. A hordozóeszközök használatakor néha kis praktikák segítenek. Hogyan vegyük fel a babát, hogyan tegyünk le alvó gyereket, hogyan tegyünk kényelmesebbé egy háti kötést, hogyan lehet az eszköz használatával diszkréten szoptatni, mit tegyünk télen, mennyi ruhát adjuk a hordozott babára, kabát alá, vagy fölé kössük, hogyan hordozzunk a nyári melegben?


2009. július 16., csütörtök

Tanfolyamok várandósoknak

A várandósoknak szóló hordozókendő tanfolyam két alkalomból áll, amelyen az egész család részt vehet.
A tanfolyam díja 5000.-

* Az első alkalom a gyermek születése előtt, a 30. várandóssági héttől ajánlott (természetesen korábban is elvégezhető)
- A hordozásról elméletben: Az első alkalommal a leendő szülők prezentáció keretében ismerkedhetnek meg a gyermek születése utáni időszakkal. Megismerhetik a hordozás biológiai, ortopédiai, pszichológiai és neurológiai szempontjait és a hordozás előnyeit, lehetséges eszközeit.
- A hordozókendő használata a várandósság alatt: pocakkötések tanulása a gerinc és a has terhelésének csökkentésére.
- Újszülött hordozási módok gyakorlása próbababával.

* A második alkalom a gyermek születése után (a baba öthetes koráig ajánlott elvégezni)
- Az újszülött hordozása a kendőben
- Szoptatás hordozókendőben
- A felmerülő kérdések megbeszélése

Az édesanyák mellett a leendő édesapákat is sok szeretettel várom a tanfolyamokra! Nagyon hasznos, ha az apukák is hallják az információkat és megtanulják a kötési módokat - később tudják támogatni az anyukákat, és a gyermekágyas időszakban ki tudják venni a részüket a babahordozásból (meg persze később is).
A tanfolyamon biztosítok gyakorló kendőket. Ha kipróbálás után megtetszett a kendő, lehetőség van a helyszínen megfelelő színben és méretben az ökológiai termesztésből származó biopamutból készült hordozókendők megrendelésére is.

A várandósoknak szóló tanfolyamot az évek tapasztalatai alapján a közelmúltban fejlesztette ki a LANA svájci anyaszervezete. A prezentáció sok-sok hasznos információt tartalmaz a kisbabák veleszületett természetéről, testközelség utáni vágyáról. Sok olyan tudományos információ hangzik el az előadáson, mely magabiztosabbá teheti a hordozó szülőket is. Én annak idején, mikor a kisfiamat hordoztam, nem rendelkeztem ezekkel az információkkal, és bizony az ösztöneimen kívül másra nemigen tudtam hivatkozni a kétkedőknek - akik voltak azért szép számban a saját családomon belül is. "Jaj, te szegény, állandóan cipeled azt a kicsit! Jaj, szegény gyerek folyton be van szorítva abba a kendőbe! El lesz kényeztetve, ha sokat lóg rajtad! Nem kell mindig felvenni!" - és lehetne még sorolni, miket szoktak mondani a kedves jóakarók, és akik "sokkal jobban értenek" a gyerekedhez, mint te. Nem biztos, hogy ezeket a kétkedőket meggyőzik a tudományos információk és tények, de a hordozó szülőknek mindenképp biztos hátteret jelentenek, és nem hagyják elbizonytalanítani magukat - ami az első néhány nehéz hónapban amúgy könnyen előfordulhatna.
A várandós tanfolyam nagy-nagy előnye még, hogy a szülők előre megtanulják az újszülött hordozási módokat, és így a születés után rögtön tudják használni a kendőt.

Köszönet az írásért Mészáros Anikónak

Tanfolyamok

Sokan nem tudnak boldogulni a leírásokkal. A tanfolyamon megtudja, hogy mire kell figyelni hordozás közben. Egyénre szabott tanácsadás mellett a sok-sok háttértudás kis csoportokban könnyebben elsajátítható. Akkor, amikor majd önállóan fel tudja kötni gyermekét a hátára, el lesz ragadtatva a kendőtől, és a kendője már nem fog haszontalanul a szekrényben heverni.

Várandósoknak
A tanfolyam két alkalomból áll, amelyen az egész család részt vehet.

• Az elso alkalom a gyermek születése elott:
A hordozásról elméletben
A kendo használata a várandósság alatt
Megkötési módok próbababával/bábuval

A második alkalom a gyermek születése után:
Az újszülött hordozása a kendoben

Kisgyerekeseknek

Elso alkalom (kb. négy hónapos korig):
A hordozásról elméletben
Kötések gyakorlása gyermekeddel: elöl hordozás

Második alkalom (kb.négy hónapos kortól):
Kötések gyakorlása gyermekeddel: háton és csípon hordozás

Harmadik alkalom (kb. négy hónapos kortól):
Kötések gyakorlása gyermekeddel: a háton és csípon hordozás változatai


Az egyes részek egymástól függetlenül elvégezhetőek!

2009. július 10., péntek

Nemzetközi Babahordozó Hét 2009

A budapesti rendezvényekhez csatlakozva Egerben is (már másodszor!):

2008. novemberében, a világ számos országához csatlakozva először Magyarországon is megrendezte a mamami (www.mamami.hu) internetes közössége a Nemzetközi Babahordozó Hetet. Nem csak Budapesten, hanem Egerben is voltak lelkes „mamamik”, akik a babahordozást népszerűsítették. Az idén is összefogtunk, és elkezdtük a második egri babahordozóhét programjainak szervezését. 2009-ben a világ országaiban egységesen szeptember 21.-től 28-ig hívják fel a hordozás előnyeire a gyermeket nevelő szülők, nagyszülők figyelmét. Egerben 2009. Szeptember 22-től 26-ig tartanak a programok.

A hordozás a kisbaba és kisgyerek szállításának praktikus módja, sokaknak életformájává is vált. Megkönnyíti a babára való ráhangolódást, erősíti a kötődést, felébreszti az ösztönöket. Ez az örömteli közelség kielégíti a gyermek elemi igényét, hogy változatos ingerek érjék a szülő testének védelmében. Az anyának szabad a két keze, végezheti napi teendőit, és közben a babának sem kell lemondania a testközelségről. A jól megválasztott, helyesen használt hordozóeszköz harmóniában van a kisbaba anatómiai adottságaival. A szülővel való együttmozgás segíti a csecsemő egyensúlyérzékének és mozgásának fejlődését.

A Babahordozó Hét magyar szervezői sokat köszönhetnek a hordozásnak, ezért élményszerűen szeretnék megmutatni, hogy:

a hordozás mennyire megkönnyíti az életet,

mennyi örömöt lel a testközelségben baba és szülő egyaránt,

milyen szabadság rejlik a babázás hónapjaiban,

nem csak az anyák hordoznak,

a hordozókendőn kívül is vannak szemgyönyörködtető, könnyen megköthető, egyszerű, akár otthon is elkészíthető hordozóeszközök,

✴a testvérekre is több figyelem jut, ha a legkisebbet hordozzák.

Ma már Magyarországon is a babakelengye része a hordozókendő, de sokan nem tudják, hogyan kössék meg. Ezért a tavalyihoz hasonlóan a programokhoz kapcsolódik hordozóbemutató és hordozós tanácsadás is. Itt szakképzett, gyakorlott oktatók, és tapasztalt hordozós anyukák nyújtanak segítséget a bizonytalankodóknak.